Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

W dniu 21 czerwca 2012 r. w Łukowie, odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Burmistrza Miasta, w związku z wątpliwościami, jakie na wcześniejszej sesji Rady Miasta wzbudził projekt uchwały radnych PiS, w sprawie nadania łukowskiemu rondu imienia „żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych”.
03.07.2012r.


      W dniu 21 czerwca 2012 r. w Łukowie, odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Burmistrza Miasta, w związku z wątpliwościami, jakie na wcześniejszej sesji Rady Miasta wzbudził projekt uchwały radnych PiS, w sprawie nadania łukowskiemu rondu imienia „żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych”. Wówczas to, przed przyjęciem porządku obrad sesji, radny z lewicowego Przymierza dla Ziemi Łukowskiej zgłosił wniosek o zdjęcie punktu z obrad. Argumentował, że NSZ w porównaniu do AK czy Batalionów Chłopskich nie są tak klarowną organizacją oraz że NSZ do dnia dzisiejszego wzbudza wiele kontrowersji. Zaznaczył, że Brygada Świętokrzyska oficjalnie współpracowała z Niemcami. Wniosek ten został poparty przez drugiego radnego z tego samego ugrupowania, który stwierdził, że opinie naukowe dr Mariusza Bechty, dr Rafała Dobrowolskiego oraz Leszka Żebrowskiego są ściągnięte z Wikipedii i nie są rzetelnym argumentem w tej kwestii.

      W obliczu tych zaskakujących wypowiedzi Burmistrz Miasta Łuków zobowiązał się zorganizować konferencję naukową w celu umożliwienia tym radnym zweryfikowania posiadanych informacji, rozwiania wątpliwości oraz poszerzenia wiedzy na temat Narodowych Sił Zbrojnych. Głosowanie nad ww. punktem obrad zostało przez radnych przesunięte na kolejną sesję Rady Miasta.

      Wielkim zaskoczeniem dla mieszkańców i władz Łukowa stały się więc artykuły i informacje które pojawiły się w mediach ogólnopolskich oraz w Internecie już na początku czerwca br., które powyższe wydarzenia przedstawiły w sposób następujący:

„PiS i PO w Łukowie razem przeciwko honorowaniu żołnierzy NSZ.

Jedno z rond w Łukowie, które miało zostać nazwane imieniem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ostatecznie nie zostanie uhonorowane w ten sposób. Projekt zablokowali miejscowi radni z Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, którzy odrzucając wniosek o nadanie hołdującej pamięci żołnierzy NSZ nazwy ronda, powołali się na PRLowską propagandę, sugerując, jakoby Narodowe Siły Zbrojne zwalczały „lewą stronę i współpracowały z Niemcami”. „


Link

      Autorzy tego i innych, podobnych tekstów powoływali się na artykuł opublikowany w „Naszym Dzienniku”, który jednak w swej treści nie zawierał powyższych twierdzeń.

      Gośćmi łukowskiej konferencji byli dr Mariusz Bechta, prof. Jan Żaryn oraz Leszek Żebrowski. którzy omówili odpowiednio: „Działalność Narodowych Sił Zbrojnych na terenie Mazowsza i Podlasia”, „Brygada Świętokrzyska”, „Narodowe Siły Zbrojne - okres powojenny”.

      Konferencję poprowadził p. Kamil Sulej, który jest studentem V roku historii KUL, członkiem zarządu Związku Żołnierzy NSZ okręgu Lublin oraz jednym z pomysłodawców projektu nadania nazwy dla ronda w Łukowie.

      Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Łukowa, mimo iż odbyło się w godzinach pracy. Byli na nim obecni radni, ale nie ci, którzy zgłaszali na sesji swoje wątpliwości.

      Na sesji Rady Miasta w dniu 28 czerwca 2012 r., przewagą 12 głosów poparcia nad 5 głosami sprzeciwu i 4 głosami wstrzymującymi się, rondo w Łukowie otrzymało nazwę „żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych”.

Zapraszam do zapoznania się z relacją z tej niezwykle ciekawej konferencji./Kulka/


Komentarze
#1 | Kazia dnia 02.07.2012
@Kulka
Ależ obszerna relacja! ale ileż wiadomości o historii powojennej Polesia. Muszę sobie jeszcze raz na spokojnie odsłuchać całe wspaniałe nagranie. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną