Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Feniksa w kategorii „Tłumacz” przyznano Magdalenie Mercie za przekład książki „Od Agory do Kapitolu, Willmoorea Kendalla, wydawnictwa Fronda. Jak podkreślono, wyróżniono ją za „zaangażowane i merytorycznie prawomocne tłumaczenie dzieła W. Kendalla, oddające ducha tej konserwatywnej w treści, lecz stylistycznie dosyć rozbudowanej, nacechowanej emocjonalnie narracji”.
13.06.2012r.


      Pierwszego dnia odbywających się w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim XVIII Targów Wydawców Katolickich, w dniu 20 kwietnia, ogłoszono tegorocznych laureatów Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Do wyróżnienia „Feniksa” zgłoszono aż 248 tytułów, które oceniało jury pod przewodnictwem ks. prof. Jana Sochonia. Feniksa w kategorii „Tłumacz” przyznano Magdalenie Mercie za przekład książki „Od Agory do Kapitolu, Willmoorea Kendalla, wydawnictwa Fronda. Jak podkreślono, wyróżniono ją za „zaangażowane i merytorycznie prawomocne tłumaczenie dzieła W. Kendalla, oddające ducha tej konserwatywnej w treści, lecz stylistycznie dosyć rozbudowanej, nacechowanej emocjonalnie narracji”. Kapituła podkreśliła walory językowe dzieła, które „w polskiej wersji językowej książka rozbłyska duchem i barwami wersji oryginalnej”. O Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Tłumacz - FENIKS 2012” ubiegało się 59 wydawców.


      Willmoore Kendall jest uważany za jedną z głównych postaci amerykańskiego konserwatyzmu. Kendall był niezwykłym człowiekiem. W wieku dwóch lat sam nauczył się czytać, bawiąc się maszyną do pisania. Rozwój swoich zdolności zawdzięczał swemu ojcu, niewidomemu pastorowi metodystycznemu, któremu na głos czytał wiele książek. Niezwykle szybko ukończył studia, na które wstąpił mając 13 lat, a ukończył pięć lat później. Doktorat bronił na University of Illinois, a potem podjął studia w Oksfordzie. Przerwał je, aby jako korespondent wojenny relacjonować wojnę domową w Hiszpanii. Tam sympatyzował lewicą, dokładnie z ruchami trockistów. Później jednak, im bardziej zapoznawał się z lewicowymi poglądami, własne przesuwał stopniowo na prawo. W czasie wojny współpracował z CIA. W 1957 r. już jako dojrzały naukowiec, pod wpływem pism Leo Straussa i Erica Voegelina, nawrócił się na katolicyzm, nie tracąc niezależności głoszonych przekonań. Wyrazem jego zapatrywań filozoficznych były zuchwałe polemiki skierowane do czołowych konserwatystów: Russela Kirka, Clintona Rossitera i Jamesa Burnhama. Z Williamem F. Buckleyem założył konserwatywny almanach „National Review”, gdzie z ferworem spierał się, a jego temperament stał się przysłowiowy. Oryginalny sposób bycia i głoszone poglądy sprawiły że był uwielbiany przez studentów a nie akceptowany przez władze Yale, gdzie wykładał przez 14 lat. Postać Kendalla, guru dla uczniów lecz ekscentrycznego i wypychanego z uczelni za poglądy stała się pierwowzorem bohatera w powieści Saula Belowa „Wspomnienia Mosby'ego".

      Kendall otwarcie krytykował ideę otwartego społeczeństwa, opartego na doktrynie umowy społecznej, z której wywodzi się uznanie prawa każdej jednostki do realizacji własnych interesów, bez jednoczesnego poczucia obowiązków społecznych. Potępiał szerzący się, liberalny relatywizm wartości etycznych wypierający tradycyjny, absolutystyczny system norm. Odrzucał nadmierny egalitaryzm i likwidację demokracji samorządowej, wypieranej przez omnipotencję rządu centralnego. Podkreślał przy tym, że nie każdy problem społeczny może być rozstrzygnięty poprzez publiczną dyskusję bowiem istnieje wyższe prawo, niezależne od ludzkiej woli i ludzkich czynów. Osiągnięty consensus stałby się w tym przypadku szkodliwy, równałyby się ze społecznym samobójstwem, bo, jak głosił, „każde żywotne społeczeństwo posiada ortodoksję zestaw fundamentalnych przekonań zawartych w jego sposobie życia, które nie mogą i nie powinny, i to w żadnym przypadku, podlegać zmiennym kolejom losu”. Zatem amerykańscy komuniści, wedle Kendalla, powinni zostać deportowani z terytorium USA zanim doprowadzą do zagłady społeczeństwa.

      Wydany przez „Frondę” zbiór esejów Willmoore’a Kendalla urzeczywistnił projekt zapoczątkowany przez Tomasza Mertę. Przemowa do książki autorstwa Grzegorza Górnego opisuje jego ostatnie spotkanie z przyjacielem, który zginął niespełna dwa dni później w Smoleńsku. Pisma Kendalla były Mercie bliskie, ta pożegnalna, jak potem okazało się, rozmowa poświęcona była w głównej mierze poglądom amerykańskiego filozofa. Odnosząc się do pism Willmoorea Kendalla Tomasz Merta kiedyś napisał: „Głównym zadaniem każdej społeczności jest podtrzymywanie własnego istnienia i działania, obrona realizowanych celów i sposobu życia."

      Po tragicznej śmierci Tomasza Merty przyjaciele i Jego żona postanowili uznać wydanie tłumaczenia pism Kendalla za spełnienie jego zamierzeń i wypełnienie ostatniej woli. Willmoore Kendall, Od agory do Kapitolu, Wydawnictwo FRONDA 2011.


/Kazia/

Zdjęcia: A.

Link

Link

LinkKomentarze
#1 | Magda dnia 13.06.2012
Wielkie gratulacje Pani Madziu!
Trochę wstyd, bo książka wydana w 2011r., a ja nie miałam o tym pojęcia. Zaległości nadrobione, a przesyłka w drodze Smile

Pozdrawiam
#2 | Artur dnia 13.06.2012
Pięknie wydana książka, bardzo dziękuję za egzemplarz autorski. Będzie co czytać podczas urlopu. Pozdrawiam i serdecznie gratuluję.
#3 | Zuzanna dnia 13.06.2012
Gratulujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną