Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Jesteśmy w Europie. Chronią nas pakty i umowy. Są wiele warte! Nic ! Nic nie są warte. Po raz kolejny w historii widzimy, że nic nie są warte. Wczoraj Gruzja, jutro Polska. To o tym, do nas, Polaków, mówi ten film. Imperializm rosyjski jest drapieżny i nie zna żadnych zasad. Kto ma siłę ten dyktuje światu warunki. A na napadniętą ofiarę przywódcy innych krajów patrzą z cichą radością, że tym razem to nie oni, że jeszcze tym razem im się udało.
08.05.2012r.


      Oczywiście, że obejrzałam ten film. Piszę od razu to bardzo ważne w naszej nowej rzeczywistości zdanie, bo upowszechnia się moda na komentarze z komentarzy, na podstawie opracowań, bryków i wypowiedzi „ przywódców duchowych” najczęściej samozwańczych.

      Mimo, że oparty na wydarzeniach autentycznych, film nie rości sobie bycia dokumentem. Jest fabularny do szpiku kości i jest typowym przedstawicielem szkoły amerykańskiego filmu z naiwnym, prostym scenariuszem, tak prostym, że mogłoby go napisać dziecko. I bardzo dobrze, bo nie o fabułę w nim chodzi, bo ona ma pozostać w tle. Tak naprawdę, to po obejrzeniu filmu, jej już nie ma. Widz o niej nie pamięta. Zostają za to zupełnie inne myśli i emocje.

      Świat, nasz świat pełen pokoju i poczucia bezpieczeństwa. Trwałego bezpieczeństwa. Wyglądam przez okno, zapada zmrok, po ruchliwej ulicy Krakowa jeździ niewiele samochodów, spacerują ludzie, jeżdżą na rowerach dzieci. I widzę Gori, tak samo wygląda jak to miejsce, na które teraz patrzę, taki sam spokój. Nadlatują rosyjskie samoloty, pokój pęka jak bańka mydlana. Zaskoczenie, szok ludzi. Niemożliwe, to się nie mogło stać! Jakim prawem? Jesteśmy w Europie. Chronią nas pakty i umowy. Są wiele warte! Nic ! Nic nie są warte. Po raz kolejny w historii widzimy, że nic nie są warte. Wczoraj Gruzja, jutro Polska. To o tym, do nas, Polaków, mówi ten film. Imperializm rosyjski jest drapieżny i nie zna żadnych zasad. Kto ma siłę ten dyktuje światu warunki. A na napadniętą ofiarę przywódcy innych krajów patrzą z cichą radością, że tym razem to nie oni, że jeszcze tym razem im się udało. I siedzą grzecznie i bezczynnie. Wszystko to już tyle razy było,że aż śmiać się chce, że można tą sama zagrywkę powtarzać w nieskończoność. I o tym także jest ten film.

      Zbrodnie na ludności cywilnej pokazane w filmie są szokujące nawet dla nas, Polaków, przyzwyczajonych do wywózek i mordów tysięcy naszej ludności z wschodnich województw II Rzeczypospolitej przez Rosjan, nie tak dawno przecież. Jeszcze dziś żyją świadkowie tych zbrodni. Nie wszystkich udało się zabić. Są szokujące, bo mimo wszystko, myślimy o nich jako o tym co było kiedyś, dawno, nas nie dotyczy, teraz tak być nie może. Film uzmysławia nam, że to nieprawda. Że dotyczy. Że nic się nie zmieniło. To co było może w każdym momencie przyjść. I o tym także jest ten film.

      I jeszcze jeden wątek, który mnie bardzo poruszył. Postać prezydenta Gruzji, który szuka godnego wyjścia z sytuacji, z której właściwie wyjścia nie ma. Jakikolwiek opór to decyzja wyniszczenia własnego narodu, brak oporu to utrata własnego państwa. W sytuacji kiedy świat milczy, kiedy sytuacja Gruzji jest mu całkowicie obojętna, bezprzykładnie odważna inicjatywa prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest rozwiązaniem, którego implikacją jest przetrwanie zarówno jego /prezydenta Gruzji/ jak i jego kraju. Nic dziwnego, że Lech Kaczyński, w Gruzji ma status narodowego bohatera. Nic dziwnego, że budził wściekłość Rosjan krzyżując ich plany.

      Dużo bym dała, by dowiedzieć się o czym jest ten film dla amerykańskiego widza. Przeczytałam sobie parę bardzo płytkich recenzji, jakie pojawiły się w polskich mediach, sprowadzających wymowę filmu do głupiutkiego love story, które się dobrze kończy i kiepsko psychologicznie zarysowanych sylwetek głównych bohaterów. Rzeczywiście, jeśli ktoś potrafi wyczytać tylko to, to lepiej, żeby pieniądze przeznaczone na bilet do kina wydał na piwo do grilla. Zapewne, nie bez powodu, zadbano o to by film wszedł na ekrany kin razem z wielką 9-dniową polską majówką.

/Zuzanna Kurtyka/Materiały z portalu mogą być przedrukowywane po uprzednim wyrażeniu zgody przez redakcję, w tym celu prosimy o kontakt mailowy.


Komentarze
#1 | Artur dnia 06.05.2012
Byłem dziś na tym filmie. Bardzo dobry - sowieci w całej krasie...Dobrze, że pokazano bierność USA, chociaż bardzo to źle wróży w najważniejszej dla nas sprawie. Do wspomnianych powyżej ważnych wątków dodałbym jeszcze sowieckie kłamstwa, tak przecież dla nas istotne. Pozdrawiam i dziękuję za zachętę do obejrzenia.
#2 | Kazia dnia 06.05.2012
@doskonała recenzja, moi znajomi byli na filmie i wyszli z kina wstrząśnięci obrazem wojny. A poszli na amerykański film akcji. Przemilczanie filmu w I obiegu świadczy, że pomimo pewnych mankamentów, film robi duże wrażenie, właśnie takie, jak opisała to Pani Zuzanna.
#3 | Wincenty Koman dnia 06.05.2012
I nic dziwnego, że dokonano zamachu stanu na życie Prezydenta Kaczyńskiego nad Smoleńskiem. To tylko dla polskiej Prokuratury będącej pod wpływem Rządu w śledztwach odnośnie Stoczni Gdańskiej: sabotażu gospodarczego, zabójstwa naszych liderów i zamachu nad Smoleńskiem, wszystko jest normalne?!!
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną