Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

W dniu 8 kwietnia br. o godz. 17 00 w miejscowym kościele pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi w Kamesznicy dokonano poświęcenia i odsłonięcia tablicy Smoleńskiej.
14.04.2011r.


Odsłonięcie Tablicy Smoleńskiej
Parafia pw. Najświętszego Imienia Maryi w Kamesznicy
8 kwietnia 2011 r.

W dniu 8 kwietnia br. o godz. 17 00 w miejscowym kościele pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi w Kamesznicy dokonano poświęcenia i odsłonięcia tablicy Smoleńskiej.

Najpierw została odprawiona Droga Krzyżowa o tematyce patriotycznej przygotowanej przez ks. wikariusza Andrzeja. Następnie pod przewodnictwem ks. Infułata Władysława Fidelusa została odprawiona uroczysta Msza Święta. Ks. Infułat wygłosił przepiękne Słowo Boże o tragedii ale przede wszystkim o opiece Matki Bożej nad narodem polskim i naszą Ojczyzną Rzeczypospolitą Polską.

Po homilii procesyjnie wszyscy przeszli pod wmurowaną w kościele tablicę Smoleńską. Obok tablicy stała warta honorowa Górali Żywieckich ZP. Ks. proboszcz Władysław Zązel odczytał długą listę osób którzy zginęli w Smoleńsku. Odmówiono modlitwę a po niej ks. infułat dokonał poświęcenia tablicy. Odsłonięcia dokonali zaś zacni goście którzy przybyli na tą uroczystość – syn śp. Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki – Paweł Kurtyka oraz siostra śp. Mariusza Handzlika - Bożena Handzlik – Ciurkot.

Tutaj odtworzono pieśń autorstwa Marcina Pokusy „Panie Prezydencie do Apelu Stań” napisaną i wykonaną przez Jego Kapelę ku pamięci Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

Następnie pod tablicą złożono kwiaty i znicze. Przed zakończeniem Mszy Świętej do uczestników słowo skierował Paweł Kurtyka.
Następnie młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Konopnickiej w Milówce przedstawiła nam program słowno – muzyczny „Dramat Katynia”. Natomiast poeta Kazimierz Józef Węgrzyn z Kubalonki osobiście odczytał swoje wiersze. Na koniec Mszy Św. podziękowania ks. Władysława i błogosławieństwo ks. infułata. Pochylone sztandary i „Boże coś Polskę” zakończyły uroczystości w kościele. Po niej wszyscy udali się do miejscowej Sali OSP aby tutaj z kolei poczęstować się obiadem przygotowanym przez miejscowych gospodarzy. W imieniu organizatorów tej przepięknej uroczystości chciałem serdecznie podziękować księżom, rodzinom tragedii smoleńskiej, Fundacji Szlaków Papieskich z Panią Urszula Własiuk i Jerzym Riegerem którzy do nas przybyli z Krakowa, pocztom sztandarowym ze Związku Podhalan z Makowa Podhalańskiego, Rabki, Oświęcimia, pocztowi sztandarowemu Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. J. Piłsudskiego z Żywca Moszczanicy, strażakom i naszemu Oddziałowi z dwoma pocztami sztandarowymi. Dziękuję posłowi RP Kazimierzowi Matusznemu obecnemu na tej uroczystości, wójtom, radnym powiatowym, poetom, przedstawicielom Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, Marcinowi Pokusie i Jego Kapeli a przede wszystkim Janowi Płonce za projekt i wykonawstwo tablicy ofiar katastrofy smoleńskiej. Na zakończenie dziękuję strażakom z OSP z Kamesznicy, przybyłym mediom, przedstawicielom środowisk patriotycznych, władzy Związku Podhalan z wiceprezesem Władysławem Motyką, członkom Oddziału Górali Żywieckich ZP oraz wszystkim parafianom którzy tak licznie przybyli na tą niezwykłą uroczystość.

A. BanaśWystąpienie Pawła Kurtyki, syna śp. prof. Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, na uroczystości odsłonięcia Tablicy Ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele parafialnym w Kamesznicy w dniu 8 kwietnia 20011 r.

Szanowni Państwo!


Zbliża się smutny czas. Czas, w którym każdy z nas, w związku z pierwszą rocznicą tragedii smoleńskiej wyrwany z toku codziennych zajęć i obowiązków, staje przed trudnym zadaniem. Jest nim troska o prawdę i pamięć.

Ta tragedia, to nie tragedia tylko części obywateli, tylko jednej partii. Troska o jej wyjaśnienie nie jest obowiązkiem tylko części społeczeństwa, tylko niektórych parlamentarzystów. Nie zdarzyło się bowiem, by na obszarze cywilizowanego świata ginął prezydent jednego z większych krajów europejskich, na terenie obcego państwa, nie należącego do układów sojuszniczych, w niewyjaśnionych okolicznościach, a śledztwo w tej sprawie budziło poważne wątpliwości.

Nasze społeczeństwo stoi przed zadaniem. Zadaniem odpowiedzenia sobie na pytanie, na jakiej podstawie prokuratura polska wydaje oświadczenia, nie posiadając oryginałów kluczowych dowodów – wraku samolotu i czarnych skrzynek, pozostających w rękach rosyjskich. To co my posiadamy to są tylko kopie! Dlaczego państwo polskie nie zareagowało na publikacje raportu MAK w sposób właściwy i stanowczy, dopuszczając by w świat poszedł komunikat o pijanym polskim generale, w objęcia śmierci sprowadzającym samolot wspólnie z szalonym prezydentem.

Dlaczego rząd nie zareagował na publikacje dokumentów medycznych generała Błasika bez zgody rodziny na stronie MAK, co jest złamaniem prawa i standardów międzynarodowych.

Dlaczego nadal nie znamy przekonującej odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że samolot rozprysnął się na tysiące drobnych fragmentów, po uderzeniu w miękki bagnisty grunt, spadając z niewielkiej wysokości. Dlaczego jedną z istotnych ról w przygotowywaniu wizyty prezydenta grał Tomasz Turowski, agent służb PRL podległych Moskwie, przywrócony do służby na trzy miesiące przed tragicznym lotem; wcześniej agent- jezuita w otoczeniu papieża Jana Pawła II, przebywający w Rzymie podczas zamachu na Ojca Świętego.

Dlaczego nie zabezpieczono wraku w sposób należyty, tego kluczowego dowodu w śledztwie. Cała Polska miała okazje oglądać, jak był systematycznie niszczony przez rosyjskie służby.

Te wszystkie i inne zaniedbania w każdym cywilizowanym kraju zostałyby rozliczone przy wyborczych urnach. Dla nas jest to test cywilizacyjny! Dlatego, że ta sprawa jest nierozerwalnie związana z polityką! Zginęli w niej politycy i wyjaśniają ją politycy. Zawsze będzie polityczna! Ja wierzę, że Polacy są dumnym narodem, nie dadzą w sposób bezkarny wodzić się za nos!

Takim samym cywilizacyjnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci po prezydencie i pozostałych pasażerach. Informacje o odsłanianych kolejnych tablicach i miejscach pamięci z trudem przebijają się do największych mediów. A przecież przy każdej takiej okazji, również i tu są obecne kamery największych stacji. Za najbardziej skandaliczną uważam decyzję radnych miasta Warszawy o braku uczczenia ofiar poprzez dźwięk syren i wywieszenie flag. Wstydzę się za swoją stolicę.

Teraz widać, że to małe lokalne społeczności, takie jak wasza, ponosić będą ciężar odpowiedzialności za przetrwanie pamięci. To nie stolica, ale prowincja staje się ostoją polskości, nie struktury państwowe i administracja, lecz Kościół.
Nam rodzinom nikt nie zamknie ust. Będziemy domagać się prawdy. Wam, obywatelom wolnej Polski nikt nie może odbierać do tej prawdy prawa, prawa do pamięci, do uszanowania ofiar. Za Waszą pamięć z całego serca chciałem Wam podziękować.

Nie wypowiedziałem powyższych słów po to, by się pożalić, poskarżyć, przytoczyć fakty, być może części z Was nieznane, zbić, jak mówią niektórzy, polityczny kapitał. Zrobiłem to po to, by poprzez kontrast z naszą rzeczywistością, rzeczywistością rodzin, której doświadczamy od roku, pokazać jak ważne są dla nas takie uroczystości, ważne jest, że ludzie pamiętają o ofiarach katastrofy, że się ich nie wyrzekli. Dzięki nim możemy czerpać siłę do dalszej walki o prawdę. Ale takie chwile ważne są także dla Was, dla lokalnych społeczności. Takie materialne znaki pamięci są symbolami patriotyzmu i fundamentami lokalnych tożsamości. I za świadomość tych rzeczy i pamięć serdecznie, serdecznie dziękuję.


Panie Prezydencie do apelu stań!

Wzbiłeś się w przestworza Prezydencie nasz
By świadectwo prawdy raz kolejny dać
Wyruszyłeś, a wraz z Tobą intelektu kwiat
By hołd bohaterom oddał cały świat

Pośród swych rodaków, u Ojczyzny bram
Panie Prezydencie do apelu stań!

Byłeś wiernym synem Polski matki swej
Gotów oddać życie, aby bronić jej
Byłeś Prezydentem ojcem dla wszystkich Polaków
Nie za służbę miałeś nas, lecz za rodaków

Pośród swych rodaków, u Ojczyzny bram
Panie Prezydencie do apelu stań!

Złączyłeś swą dumę Prezydencie nasz
Z wielkimi przodkami, których dobrze znasz
Kłonisz się Pannie Maryi, Królowej naszej
Zdasz raport ze służby dla Ojczyzny swej

Pośród swych rodaków, u Ojczyzny bram
Panie Prezydencie do apelu stań!

Cześć Waszej pamięci, stanu mężowie
Cześć Wam politycy, generałowie
Pamięć o Was ślubujemy, aż po życia kres
Wasze poświęcenie wzorem dla nas jest

Pośród swych rodaków, u Ojczyzny bram
Polska Delegacjo do apelu stań!


muzyka i słowa: Marcin Pokusa
wykonanie: Kapela góralska Marcina Pokusy
zdjęcia: Marek Jurasz i Adam Banaś

Komentarze
#1 | Artur dnia 21.04.2011
Brawo Górale!
#2 | Kulka dnia 16.04.2011
Piękne zdjęcia. Wspaniała uroczystość. Wzruszające wystąpienie p. Pawła Kurtyki.
Szkoda, że nie mogę posłuchać wykonania "Panie Prezydencie do apelu stań!".
Dodaj komentarz
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Powrót na stronę główną