Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Wprowadzenie na stałe nowych elementów architektonicznych przed Pałacem, nie jest uzasadnione względami konserwatorskimi. Wprowadzenie nowego elementu w tak uporządkowany i utrwalony układ wpłynęłoby na jego wartości zabytkowe, zaburzając klasycystyczny charakter założenia pałacowego. Tak napisała w swojej opinii rok temu Stołeczna Konserwator Zabytków.
17.12.2011r.


/Kazia/

      „Wprowadzenie na stałe nowych elementów architektonicznych przed Pałacem, nie jest uzasadnione względami konserwatorskimi. Wprowadzenie nowego elementu w tak uporządkowany i utrwalony układ wpłynęłoby na jego wartości zabytkowe, zaburzając klasycystyczny charakter założenia pałacowego”. Tak napisała w swojej opinii rok temu Stołeczna Konserwator Zabytków, mgr inż. Ewa Nekanda Trepka. Wtórował jej ówczesny zastępca Stołecznego Konserwatora, mgr inż. arch. Artur Zbiegieni, specjalista od… zabytków techniki: „wprowadzenie w przestrzeń zabytkową na stałe nowych elementów nie jest uzasadnione względami konserwatorskimi, które wskazują zawsze na konieczność zachowania jej w niezmienionej postaci i formie”. Dziś Artur Zbiegieni jest zastępcą dyrektora Łazienek, mgr Tadeusza Zielniewicza, protegowanego Janusza Palikota. Zajmuje się tam – „konserwacją i sprawami technicznymi”.

      Podobne zdanie o pomniku, równie kategoryczne wygłosił w Gnieźnie, w kwietniu 2011 r., podczas uroczystej Gali IV Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków „Generalny Konserwator Zabytków”, mgr Piotr Żuchowski. Przy czym tytuł Generalnego Konserwatora Zabytków jest tu kurtuazyjny, bowiem w 2002 r. to stanowisko administracyjne uległo likwidacji.
„Ja osobiście mówię zdecydowanie nie - dla wszelkich tego typu pomysłów. Jestem przekonany, że przestrzeń zabytkowa, architektoniczna Krakowskiego Przedmieścia i dziedzińca Pałacu Prezydenckiego jest przestrzenią skończoną. I ta przestrzeń powinna tylko i wyłącznie być pielęgnowana i doskonalona. Pojawienie się jakichkolwiek silnych elementów w tej przestrzeni ją zaburzy”. Bardzo kategoryczny osąd. Przekonajmy się jaką wiedzą i kompetencjami został jest poparty? Na stronie MKiDN czytamy o mgr Piotrze Żuchowskim: „ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także studia podyplomowe na kierunku organizacja i zarządzanie oświatą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie oraz inwestycje kapitałowe w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Pracę zawodową zaczynał jako nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej w Szymbarku koło Iławy. W 1995 roku został dyrektorem Zespołu Obsługi Szkół Samorządowych Gminy Iława. W 1998 roku został radnym rady powiatu iławskiego, potem członkiem zarządu powiatu iławskiego, a następnie wicestarostą iławskim. W lipcu 2003 roku objął stanowisko wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest członkiem Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Interesuje się literaturą i historią, jest autorem powieści "Noc Azaela". Po ojcu przejął pasję łowiecką oraz zamiłowanie do psów”.

      A teraz zacytujmy opinię prof. Krzysztofa Pawłowskiego: inżyniera, architekta, urbanisty, jednego z nestorów polskiej szkoły konserwacji zabytków, zwłaszcza badania i rewaloryzacji zabytkowych zespołów miejskich. Współpracował z UNESCO, jest aktywnym, wieloletnim działaczem Polskiego Komitetu ICOMOS (Międzynarodowej Rady Zabytków i Miejsc Zabytkowych). W 1999 r. zajmował stanowisko generalnego konserwatora zabytków.
„Pod koniec lat 70. osobiście zajmowałem się wpisywaniem warszawskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chroniony obszar jest ograniczony murami obronnymi, strzeżona jest też panorama na Wisłę. Od strony Krakowskiego Przedmieścia granicą jest plac Zamkowy. Spornym terenem było Nowe Miasto, które w końcu nie zostało wpisane na listę, ale nigdy nie uznawaliśmy za możliwe i zasadne, żeby wpisywać na nią Krakowskie Przedmieście. Diagnoza pani prezydent jest więc chybiona. Wprawdzie warszawski Trakt Królewski, a więc także Krakowskie Przedmieście, został decyzją prezydenta uznany w 1994 roku za pomnik historii, ale nie uniemożliwia to budowy tam nowych obiektów. Przecież na przylegającym do ulicy skwerze Hoovera wybudowano ostatnio nowy pawilon i nikt nie protestował. [odnośnie istniejącego już Pomnika Ofiar Katastrofy na Powązkach]. Pomniki cmentarne to monumenty zupełnie innego typu niż te, które stoją w mieście. Wiele postaci ma dwa pomniki, jeden na cmentarzu, a drugi gdzieś w centrum miasta. Katastrofa smoleńska była największym polskim dramatem narodowym w czasach pokoju, istnieje społeczne zapotrzebowanie na pomnik wszystkich jej ofiar, jest więc oczywiste, że należy go postawić”.

Bez komentarza….

Komentarze
#1 | Artur dnia 17.12.2011
Tak mam wszystkie pisma - jutro puszczam notkę o tym
#2 | Kazia dnia 17.12.2011
Słyszałeś Arturze, że Stołeczny Konserwator zamierza usunąć z obrzeży Placu Zamkowego w Warszawie Pomnik Katyński? On też podobno "zakłóca przestrzeń". Skandal. Wczoraj było spotkanie, na którym zakomunikowano ten zamiar.
#3 | Kazia dnia 17.12.2011
Panie Wincencie, dziękuję. Bardzo. : )
#4 | Artur dnia 17.12.2011
Sprawa jest jasna i polityczna. Dla mnie ludzie którzy nie potrafią wznieść się ponad polityczne podziały w sprawie uczczenia ofiar tej tragedii (podkreślam WSZYSTKICH 96 - tych z SLD też!) są małostkowi, żeby nie powiedzieć prymitywni, bez względu na piastowane stanowisko. Pozdrawiam Kazię!
#5 | Wincenty Koman dnia 17.12.2011
Pani Kaziu!

Gratuluję!
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną